Logo Skawińskiej Ligi Debat Oksfordzkich

 

Gdy słucham, co mówisz,

słyszę, kim jesteś.

Ralph Waldo Emerson

Sztuka prowadzenia kulturalnego dyskursu jest w obecnych czasach szczególnie ważna. Ustosunkowanie się do podanej tezy, wyszukiwanie, weryfikowanie i obudowywanie przykładami własnych argumentów, spójność wypowiedzi, konsekwentnie budowana linia wystąpienia publicznego – to umiejętności, które okazują się konieczne we współczesnym świecie. Projekt „Dialog Młodzieżowy w Małej Ojczyźnie” i realizowana w jego ramach „Skawińska Liga Debat Oksfordzkich” pozwoliły uczniom ze szkół podstawowych nabyć tych kluczowych kompetencji i zweryfikować je w praktyce. Organizatorami tego przedsięwzięcia było Krakowskie Stowarzyszenie Mówców oraz Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie, nieocenionym partnerem Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, a inicjatorem projektu - Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance

W przedsięwzięciu, które rozpoczęło się 21 listopada 2023 roku, wzięły udział szkoły podstawowe z Jaśkowic, Rzozowa, Borku Szlacheckiego i Kopanki. Uczniowie uczestniczyli w trzech spotkaniach warsztatowych, które przygotowały ich do dwuetapowego turnieju.

Ostatnie, finałowe debaty, odbyły się 23 kwietnia 2024 roku w Pałacyku Sokół w Skawinie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się p. Norbert Rzepisko  ̶  Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, p. Marzena Bulanda – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych, p. Marek Marzec – Zastępca Dyrektora CUW-u oraz p. Tomasz Stawowy – Dyrektor CKiS-u. Drużynom kibicowali również dyrektorzy szkół: p. Małgorzata Więsek, p. Anastazja Koczur, p. Jolanta Kozłowska i p. Andrzej Morawa.

W zmaganiach o trzecie miejsce zasiadły naprzeciw siebie drużyny z Borku Szlacheckiego (propozycja) i Jaśkowic (opozycja). Uczniowie zmierzyli się z tezą: Telewizja nie powinna organizować talent show, w których występują dzieci. Przedstawione argumenty i obalanie argumentów strony przeciwnej pozwoliły uzyskać zwycięstwo przedstawicielom Borku Szlacheckiego.

Druga debata toczyła się w oparciu o rozbudowaną tezę: Rodzice powinni zniechęcać dzieci do aspirowania do nierealistycznych marzeń, takich jak zostanie najlepszym piłkarzem na świecie lub pierwszym człowiekiem na Marsie.  Uczniowie z Rzozowa (propozycja) i Kopanki (opozycja) mieli niełatwe zadanie, gdyż sama konstrukcja finałowej tezy wymagała uwzględnienia wielu wytycznych w doborze argumentów i uważnego prowadzenia spójnej linii dyskursu. Ostatecznie zwycięzcą zarówno tej debaty, jak i całej Ligi okazała się drużyna z Kopanki.

Wyniki zmagań drużyn w ramach Ligi:
  • I msc. – Zespół Placówek Oświatowych w Kopance;
  • II msc. – Szkoła Podstawowa w Rzozowie;
  • III msc. – Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim;
  • IV msc. – Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach.

Dyplomy, medale i upominki dla uczestników projektu przekazali: Urząd Miasta i Gminy w Skawinie Wydział Promocji, Sportu i Współpracy, Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie oraz Zespół Placówek Oświatowych w Kopance.

Wszystkim drużynom, przygotowującym ich nauczycielom oraz osobom wspierającym wysiłki uczniów – serdecznie gratulujemy udziału w Skawińskiej Lidze Debat Oksfordzkich. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie zaowocuje w przyszłości i będzie pomocne w codziennych dyskusjach, a retoryczne i erystyczne pasje będą dalej rozwijane!

Galeria zdjęć

[fot. Krzysztof Skrzybalski ; Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie]