warsztaty„Poznajmy się! o drodze do wzajemnej akceptacji”

W jaki sposób rozmawiać z dziećmi o tolerancji i akceptacji? Może bawiąc się w „pociąg akceptacji”? O tym, między innymi była mowa na warsztatach, organizowanych w dniu 28 kwietnia 2022 r. w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, które prowadziła dr Lidia Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie.

Warsztaty z elementami biblioterapii pt. „Poznajmy się! o drodze do wzajemnej akceptacji” organizowane były w ramach długoletniej współpracy Centrum Wspierania Rodziny z Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie i miały na celu zaprezentowanie sposobów wykorzystania tekstów literackich w trudnych rozmowach z młodszymi dziećmi o inności i potrzebie akceptacji w każdej sytuacji.

W trakcie warsztatów pracowano również w oparciu o bajkę ”Opowieść wróżki” z tomiku bajek profilaktycznych „Magiczne bajki na dziecięce smutki” wydanych nakładem Urzędu Miasta, Centrum Wpierania Rodziny oraz Biblioteki Pedagogicznej  Skawinie.

W spotkaniu brało udział 8 nauczycieli, wychowawców reprezentujących Przedszkole „Mała Akademia Montessori”, Przedszkole Samorządowe Nr 3 w Skawinie, Szkoły Podstawowe Nr 1, 4 i 6 w Skawinie, Pozowicach i Krzęcinie.

Każda uczestniczka warsztatu otrzymała wydawnictwo „Mama, tata bajki piszą. Dzieci bajki ilustrują” wydane nakładem Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie i Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2019 rok.

Jednocześnie organizatorzy szkolenia serdecznie zapraszają dorosłych mieszkańców gminy Skawina do udziału w III edycji konkursu „Rodzinna Apteczka”, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norberta Rzepisko, polegającym na napisaniu bajki profilaktycznej dla dzieci. Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają: rodziców, opiekunów, babcie, dziadków, wychowawców, nauczycieli,  biblioterapeutów  i inne osoby, które chciałyby wesprzeć rodzinę (niekoniecznie swoją) w budowaniu i umacnianiu międzypokoleniowej więzi emocjonalnej poprzez zaoferowanie członkom rodziny bajki profilaktycznej, promującej pozytywne postawy społeczne, kształtującej umiejętności społeczne i kompetencje emocjonalne.

SZCZEGÓŁY ORGANIZACYJNE TUTAJ: KONKURS

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna/CWR