Pracowity i wesoły tydzień

Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie przygotowała dla dzieci
z terenu naszej gminy ciekawą ofertę zajęć podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych.

Dwa pierwsze dni poświęcone zostały zajęciom artystycznym
i prowadziły je panie z Koła Robótek Ręcznych „Razemkowo”.

Dzieci poznawały trudną technikę kalkografii, a na koniec zajęć wykonały z papieru śliczne zakładki do książek. Wszyscy uczestnicy zajęć solennie obiecali, że używać ich będą podczas lektury ulubionych książeczek, które mogli przy tej okazji wypożyczyć w Bibliotece Pedagogicznej. 

Kolejny dzień przyniósł nowe wyzwanie, dzieci nauczyły się trudnej techniki haftu matematycznego. Mimo, że spotkały się z tą techniką po raz pierwszy, podczas zajęć wyczarowały śliczne karteczki walentynkowe oraz papierowe, różnokolorowe kwiaty. Tak więc prezenty na zbliżające się Walentynki gotowe...

Podczas trzeciego dnia zajęć feryjnych dzieci wcielały się w detektywów wykonując różne zadania, mające sprawdzić ich umiejętność wcielania się w różne postacie, spostrzegawczość i pamięć, które to cechy są nieodzowne w pracy detektywa. Ćwiczenia   wykonywane przez dzieci były tylko wstępem do rozwikłania tajemnicy zaginionych przedmiotów. Z użyciem mapy biblioteki rozwiązywaliśmy zagadkę zniknięcia tajemniczych obiektów. Ekspedycja zakończyła się sukcesem, a dzieci w nagrodę dostały notatniki i lupy – atrybuty detektywów. Podczas poszukiwań przydatna się okazała również znajomość katalogu bibliotecznego, sprawdzić należało, jakiej książeczki mali detektywi poszukują i czy jest ona w zbiorach biblioteki… Kanwą do zajęć była seria o Detektywie Pozytywce, popularnego autora książek dla dzieci, Grzegorza Kasdepke.

W zaczarowany świat teatru wprowadziły dzieci kolejne zajęcia, podczas których uczestnicy tworzyli tematyczny lapbook, poznając pojęcia związane z teatrem (zagadki teatralne, słownik pojęć teatralnych, lalki teatralne) i wkładając je do specjalnych kieszonek. Dzieci miały możliwość nie tylko poznania lalek, ale mogły również animować pacynkami, jawajkami, marionetkami, kukiełkami w „zaczarowanym teatrze”, a na koniec zajęć stworzyły z papieru pacynki według własnego pomysłu, czytelnia biblioteczna zaroiła się więc od kotków, piesków, koników i in. tajemniczych postaci.

Ostatni dzień zajęć feryjnych poświęcony został w całości grom planszowym, quizom i zabawom umysłowym. Uczestnicy grali w znane gry, np. Monopol, układali klocki Jenga, ale mieli też możliwość zaprezentować gry, w które grają w domu
i nauczyć grać w nie koleżanki i kolegów. Te intelektualne "łamańce" spodobały się wszystkim uczestnikom i przypomniały, że czas wolny można spędzić w interesujący sposób, nie tylko przed telewizorem lub komputerem.

Dziękujemy Wydziałowi ds. Promocji, Współpracy, Sportu i Kultury za gadżety promujące miasto oraz Wydziałowi ds. Rozwoju i Strategii UMiG za przekazane materiały, które z pewnością będą również okazją do przypomnienia dzieciom i ich rodzicom o akcji „Nie karm SMOGU” prowadzonej w naszej gminie. Wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowy dyplom i audiobook pt. Bajkowe sposoby na dziecięce słabostki. Bajki pomagajki dla dzieci młodszych i starszych, wydany przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie i Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie w 2013r.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy ponownie!

Zapraszamy do Galerii zdjęć na naszej stronie oraz na Facebook!