Plakat Tydzień Bibliotek 2022z Biblioteką Pedagogiczną

W dniach 8-15 maja 2022 r. odbyła się XIX już edycja ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku hasło Tygodnia Bibliotek 2022 brzmiało „Biblioteka - Świat w jednym miejscu”

Oczywiście Biblioteka Pedagogiczna, tak, jak w poprzednich latach, przygotowała z tej okazji dla swoich czytelników wiele atrakcji.

11 maja zaprosiliśmy przedszkolaki z dwóch skawińskich przedszkoli do Pałacyku „Sokół” na warsztaty z autorką popularnych serii książeczek dla dzieci - Elizą Piotrowską.

W tym samym dniu odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego „Świat Tupcia Chrupcia”, adresowanego do dzieci przedszkolnych z placówek oświatowych całej gminy. Pośród 37 nadesłanych prac, wybrano ośmiu laureatów, a nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyły Eliza Piotrowska, Kierownik Wydziału Edukacji UMiG Marek Marzec oraz z ramienia jury (pod nieobecność zastępcy dyrektora CKiS Karoliny Kozaneckiej) Lucyna Podgórna. Wystawę prac można było oglądać w dniu uroczystego finału w Pałacyku „Sokół’, obecnie prace wyeksponowane są w Bibliotece Pedagogicznej.

13 maja w Bibliotece Pedagogicznej miał miejsce finał Gminnego Konkursu Literacko-Plastycznego „Śladami przygód Detektywa Pozytywki”.

Konkurs był adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych i polegał na wykonaniu lapbooka ilustrującego przygody detektywa Pozytywki oraz zawierającego życzenia urodzinowe dla autora tej poczytnej serii, Grzegorza Kasdepke.

Uroczyste rozdanie nagród zaszczycił swą obecnością Kierownik Wydziału Edukacji i UMiG Marek Marzec i przewodnicząca jury Magdalena Kuczara, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie.

Wszystkie nagrody dla laureatów konkursów zostały ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną, Urząd Miasta i Gminy, Sklep Papierniczy Libra Justyna Skrzybalska oraz Wydawnictwo EPIDEIXIS.

W ramach Zespołu Samokształceniowego spotkaliśmy się z bibliotekarzami bibliotek szkolnych gminy na warsztatach „Gra czytelnicza jako forma pracy z uczniem”. Warsztaty poprowadziły Aldona Kruk i Marzena Sula-Matuszkiewicz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Spotkanie było również okazją do podsumowania całorocznej współpracy i wymiany doświadczeń, pomysłów na pracę biblioteki szkolnej.

W Bibliotece Publicznej Ośrodka Kultury Gminy Tomice spotkaliśmy się z uczniami klasy siódmej, by zastanowić się nad sposobami burzenia murów między ludźmi. Dzięki kreatywności młodych ludzi udało się stworzyć definicję, która uwzględniała m.in. rozmowy, kompromis, zgodę, akceptację, czy tolerancję. Następnie, po wysłuchaniu piosenki S.Soyki pt. „Tolerancja” szukaliśmy cegieł – darów, które pozwolą zburzyć mur między ludźmi, opisany przez B.Janiszewskiego w książce „Mury”.  

Tradycyjnie też wyłoniony został Najaktywniejszy Czytelnik, który otrzymał książkę niespodziankę, zachęciliśmy również czytelników do akcji „Wybierz nowy dom książce - Podaruj książkę bibliotece”.

Zdjęcia z wydarzeń znajdziecie w zakładce Galeria oraz na naszym profilu FB.