Miś w Bibliotece Pedagogicznej

W przededniu Dnia Święta Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada, Biblioteka Pedagogiczna zaprosiła na spotkanie z tą tak popularną przytulanką dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi oraz Samorządowego Przedszkola nr 5 w Skawinie. Na spotkanie wszyscy, jak przystało na obchody Dnia Pluszowego Misia przyszli oczywiście… z własnymi maskotkami.

Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. 

Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na te pluszowe zabawki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Od 2002 r., czyli od setnych urodzin, Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie.

Kanwą do rozmowy o misiach, tych pluszowych i  tych bohaterach książeczek oraz filmów stała się dla dzieci przygotowana przez panie z Biblioteki Pedagogicznej wystawa misiów i „misiowych książeczek”.

Pogadanka o misiach nie była jedyną atrakcją piątkowego spotkania.

O tym, co się stało w pewnej bibliotece opowiedzieli dzieciom aktorzy Teatru Moralitet. Bardzo sympatyczna, ciepła bajeczka pt. „Wielkie hece w bibliotece” pomogła   najmłodszym widzom zrozumieć i zaakceptować odmienność kolegów. A przygody (tak dobrze zakończone) Kota-Dziwaka, który był odrzucony przez rówieśników ze względu na nietypowy kolor sierści pokazały, że inność kolegów, czy koleżanek z grupy nie oznacza, że nie są one wartościowymi osobami i mogą zostać najlepszym przyjacielem na świecie. Bajeczka poruszyła jeszcze jedną ważną  kwestię, a mianowicie dbałości o książeczki i roli, jaką odgrywa czytanie książek w życiu każdego człowieka.

Dzieci niezwykle aktywnie brały udział w spotkaniu, wspaniale współpracując z aktorami na scenie, obiecały też namalować swoją ulubioną pluszową zabawkę. Dostarczone prace zostaną wyeksponowane w lokalu Biblioteki, a najładniejszy rysunek otrzyma nagrodę niespodziankę.

Dziękujemy bardzo wszystkim przedszkolakom za niezwykle sympatyczne spotkanie i zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej, w której czeka na dzieci kolorowy kącik i mnóstwo książeczek, nie tylko o misiach!

„Miś pluszowy – popatrzcie sami – siedzi

na mojej półce z książkami.

Mam dużo książek. Książek jest tyle,

że gdy je liczę, ciągle się mylę.

A miś ciekawie zerka przez ramię.

On zna je pewnie wszystkie na pamięć…”

Zapraszamy do galerii zdjęć!